46

Potrawy z piwem – część pierwsza (babka w cieście piwnym)

Agnieszka Łopata, 6.09.2012


W ostatnim numerze Bieszczadnika jest bardzo ciekawy artykuł Adama Szarego pt. "Zioła bieszczadzkich łąk", a w nim m.in. opis babki lancetowatej i jej cudownych właściwości. Autor wspomina, że taką babkę można przyrządzać w cieście. A że ostatnio podczas spaceru natknęłam się na smacznie wyglądającą kępkę babki lancetowatej, więc postanowiłam skonsumować ją w cieście.

Ostatni zachód słońca babki lancetowatej

Zdecydowałam, że w cieście zrobię jeszcze inne rośliny – kwiaty cukinii z zawiązanymi już małymi cukiniusiami, krążki cebulki oraz buraka liściowego (inaczej nazywany jest kapustą rzymską lub burakiem szpinakowym, smakuje podobnie jak liść zwykłego buraka ale jest grubszy i ma ładną, czerwoną łodygę). W cieście można smażyć także różyczki kalafiora i brokuła, paski papryki i co nam się żywnie podoba.

Zbiory
Przygotowane do zanurzenia

A ciasto zrobiłam na piwie! Koniecznie wypróbujcie, bo ciasto robi się super szybko i jest pyszne!

Podaję przepis na ciasto piwne:

  • 1 szklanka zimnego, jasnego piwa (ja użyłam pilsa czeskiego)
  • 1 i 1/4 szklanki mąki pszennej
  • 1 jajko (najlepiej od kury chodzącej na świeżym powietrzu :) )
  • 1/3 płaskiej łyżeczki sody oczyszczonej
  • sól i inne przyprawy do smaku (ja użyłam curry)

Wszystkie składniki wymieszałam mikserem. Ciasto powinno być gęste tak aby pokrywało nieprzeźroczystą warstwą maczane obiekty. Jak jest za rzadkie należy dodać mąki.

Tłuszcz rozgrzewamy na patelni lub w garnku z grubym dnem. Dobrze jest mieć przynajmniej 1 cm warstwę tłuszczu. Ja użyłam tłuszczu kokosowego. Tłuszcz kokosowy jest bardzo dobry do głębokiego smażenia, ponieważ nie przypala się i jest neutralny w smaku.

Nurzałam moje warzywka w cieście i wrzucałam na rozgrzany tłuszcz. Smażyłam z obu stron na złoty kolor, a następnie przenosiłam na papierowy ręcznik.

Kwiaty cukinii w cieście piwnym
Burak liściowy też wylądował w cieście

Warzywa w cieście można zajadać na ciepło lub na zimno, ale wg mnie na ciepło smakują lepiej. Zrobiłam do nich sos ziołowy (pół dużego kubka jogurtu, łyżka majonezu kieleckiego, sól, pieprz, posiekana zielona pietruszka, szczypiorek, bazylia).

A teraz zapraszam na degustację. Najlepiej z jasnym, miło nachmielonym piwem. Ja popijałam resztą piwa, która nie "poszła" do ciasta. Polecam, bo to pyszna przekąska do piwa!

Babka lancetowata w cieście piwnym
To nie są rybki
Różne rośliny w cieście piwnym
Mały krążek małej cebulki
Delikatny zielony zarys liścia babki

Po tych delicjach, zabieram Was na spacer po pięknym, kolorowym, późnoletnim ogrodzie.

Ależ tu kolorowo!
Pajączek
W pomarańczowym kosmosie
Kosmos - tym razem różowy
Wkrótce będziemy makówkami
Dalia
Amerykański chmiel Cascade w bieszczadzkim ogrodzie
Dorodna polska Marynka!
Kolorowe astry
Placki z dyni czy pumpkin ale?
Śmierdziuchy, ale ładne

Patrz także:


blog comments powered by Disqus
Piwne spotkania

Bieszczadnik


O blogu

Kuchnia piwowarki Agi

Lubię warzyć piwo i lubię gotować. Lubię pić piwo w ładnych kieliszkach i jeść ładnie podane potrawy. Lubię też fotografować. Tak więc będę gotować pyszne, wegetariańskie potrawy, wybierać do nich najlepiej pasujące piwo z mojej piwniczki, fotografować, degustować i opisywać wrażenia.

Innym powodem założenia tego bloga jest to, że nie lubię wizerunku piwa, który jest nam powszechnie serwowany. Duży, ciężki kufel, który ciężko jest podnieść, przy stole biesiadnym rubaszni, czerwonolicy, wąsaci panowie z dużymi brzuchami, na stołach golonka i kiełbasa. Do tego blond kelnerki z wielkim biustem wylewającym się z dekoltu.

Chciałabym pokazać, że piwo jest napojem równie eleganckim jak wino. Różnorodność stylów piwa sprawia, że zawsze znajdziemy taki, który będzie pasował do naszego dania, niezależnie czy jest to lekka sałatka czy słodki deser.

Z góry uprzedzam, że wszystkie przygotowane przeze mnie potrawy będą jarskie, ponieważ od 12 lat jestem wegetarianką.

Kontakt do mnie:

Subskrybuj kanał RSS