59

Trzy piwa i cztery wege-smakołyki

Agnieszka Łopata, 28.03.2013


Już dawno opadł kurz po pierwszej, drugiej i trzeciej, Agi i Tomka bitwie na smaki. Zapraszam wszystkich na stronę www.piwoijedzenie.pl, gdzie znajdziecie świetne przepisy, zarówno wegetariańskie jak i z mięsem (przygotowane przez Tomka). Dania przygotowywane są zawsze do konkretnego piwa, tak aby piwo i jedzenie dobrze do siebie pasowały.

Jeżeli lubicie piwa mocno chmielone, aromatyczne, z mocną goryczką, wytrawne na finiszu, to polecam piwo stylu black IPA, zwanym też Cascadian Dark Ale. Smacznym, polskim przykładem tego stylu jest Black Hope z browaru AleBrowar. Do tego piwa przygotowałam pyszne i proste placki rösti ze smażonymi warzywami.

Rösti z warzywami

Kolejnym browarem, który rzucił nam wyzwanie był Browar Lwówek. Tym razem gotowaliśmy do piwa Belg. To przyjemne piwo w stylu Belgian Pale Ale charakteryzuje się zdecydowaną goryczką, która dobrze zbalansowana jest karmelowością. Do tego piwa przygotowałam tartę z karmelizowanymi buraczkami i kozim serem.

Tarta z karmelizowanymi buraczkami

Bitwa o Dziadka była trzecią w ramach projektu „Piwo i jedzenie, czyli Agi i Tomka bitwa na smaki”. Tym razem przygotowywaliśmy potrawy do piwa Dziadek Mróz, piwa w stylu Russian Imperian Stout. To świetne, mocne, rozgrzewające piwo jest trudnym partnerem dla jedzenie. Nie jest łatwo dobrać potrawę, która nie zostanie zdominowana przez zdecydowane smaki i aromaty.

Tym razem bitwa odbyła się na żywo. Wydarzenie o nazwie „Bitwa o Dziadka” miało miejsce dnia 3 marca 2013 r. w Piwotece Narodowej w Łodzi (www.piwoteka.pl). Zadaniem było przygotowanie przystawki i deseru. O wyniku bitwy decydowali jurorzy zgromadzeni na miejscu. Zobaczcie kto wygrał... Zapraszam do obejrzenia relacji na żywo z tego wydarzenia.

Jako przystawkę do Dziadka Mroza zaproponowałam kolorowe kulki cheddarowo-orzechowe w towarzystwie gorzkiej czekolady.

Kolorowe kuleczki serowo-orzechowe

Na deser przygotowałam własną wersję tiramisu. Zobaczcie jak zmodyfikowałam tradycyjną recepturę, aby lepiej pasowała do piwa Dziadek Mróz. Zdecydowanie zachęcam do wybróbowania tiramisu Piwowarki Agi!

Tiramisu Piwowarki Agi

Przede mną kolejne wyzwania. Następnym piwem, do którego będziemy gotować będzie Alt z Manufaktry Piwnej. Już wkrótce relacja z degustacji!

blog comments powered by Disqus
Piwne spotkania

Bieszczadnik


O blogu

Kuchnia piwowarki Agi

Lubię warzyć piwo i lubię gotować. Lubię pić piwo w ładnych kieliszkach i jeść ładnie podane potrawy. Lubię też fotografować. Tak więc będę gotować pyszne, wegetariańskie potrawy, wybierać do nich najlepiej pasujące piwo z mojej piwniczki, fotografować, degustować i opisywać wrażenia.

Innym powodem założenia tego bloga jest to, że nie lubię wizerunku piwa, który jest nam powszechnie serwowany. Duży, ciężki kufel, który ciężko jest podnieść, przy stole biesiadnym rubaszni, czerwonolicy, wąsaci panowie z dużymi brzuchami, na stołach golonka i kiełbasa. Do tego blond kelnerki z wielkim biustem wylewającym się z dekoltu.

Chciałabym pokazać, że piwo jest napojem równie eleganckim jak wino. Różnorodność stylów piwa sprawia, że zawsze znajdziemy taki, który będzie pasował do naszego dania, niezależnie czy jest to lekka sałatka czy słodki deser.

Z góry uprzedzam, że wszystkie przygotowane przeze mnie potrawy będą jarskie, ponieważ od 12 lat jestem wegetarianką.

Kontakt do mnie:

Subskrybuj kanał RSS